Holding.

Posted by Konsultant on 15:02:00
definicja-holdingu
Jest to organizacja, grupująca co najmniej dwa, samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze, z których jeden dominuje i podporządkowuje sobie pozostałe, zarządza nimi i je kontroluje. Jest to jeden z rodzajów tak zwanej kumulacji kapitałowej, następującej poprzez przejmowanie słabszych przedsiębiorstw albo poprzez wyodrębnienie z przedsiębiorstwa filii (córek) zależnych ekonomicznie od głównego przedsiębiorstwa (matki). Jest to zazwyczaj bardzo rozbudowana struktura, nadrzędna firma, posiada większościowe udziały spółek mniejszych, a te są z kolei nadrzędna dla jeszcze mniejszych.

Zarówno spółki matki, jak i córki posiadają osobowości prawne. Są to organizacje, których zależności i hierarchia są trwałe. Spółka kontrolująca posiada zwierzchnictwo i prawo władcze w stosunku do tych spółek, które kontroluje.

Istnieją trzy sposoby tworzenia struktury holdingowej:
1) dzielenie przedsiębiorstw- tworzenie nowych instancji w formie przedsiębiorstw oraz decentralizacja zarządzania,
2) łączenie przedsiębiorstw- połączenie przedsiębiorstwa z innymi, lub przyłączanie innych przedsiębiorstw do niego,
3) powstawanie na bazie przedsiębiorstw wielozakładowych- polega na:

» przekształceniu przedsiębiorstwa wielozakładowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa,
» utworzenie spółek podporządkowanych,
» utrzymanie spółki pierwotnej jako dominującej,
» prywatyzacja holdingu.

Aby można było mówić o holdingu, spółka nadrzędna musi posiadać co najmniej 50% kapitału akcyjnego lub 50% udziałów w ich wyrażeniu nominalnym- holding jawny. W przypadku holdingu ukrytego, ze względu na występowanie rozproszenia akcji i akcji, które nie dają prawa głosu posiadanie niecałej połowy kapitału akcyjnego daje możliwość kontrolowania spółki „córki”.