Przejęcie przedsiębiorstwa.

Posted by Konsultant on 10:55:00
prowadzenie-firmy
Jest to termin oznaczający przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem. Przejęcia dokonuje się w celu uzyskania zamierzonych korzyści finansowych albo strategicznych. Zazwyczaj sprowadza się ono do nabycia takiej ilości udziałów, która pozwoli uzyskać władzę nad całym przedsiębiorstwem. W rezultacie, włączone przedsiębiorstwo, lub jego część zostaje włączone do struktury przedsiębiorstwa, które go przejmuje.

W momencie zawarcia umowy dotyczącej przejęcia wszelkie prawa jak i obowiązki zostają przekazane nowemu właścicielowi. Najczęściej takie działania łączy się również ze zwolnieniami pracowników.

O przejęciu mówimy gdy:


» następuje zmiana jednostki odpowiedzialnej za prowadzenie przedsiębiorstwa,
» przedsiębiorstwo zostaje przejęte przez działające przedsięwzięcie,
» charakter działalności pozostaje niezmieniony,


Wyróżniamy dwa rodzaje przejęcia przedsiębiorstwa:

POŁĄCZENIE KONCENTRYCZNE:


Ma na celu różnicowanie działalności w tym samym lub pokrewnym sektorze na przykład poprzez przejęcie firmy oferującej uzupełniające się usługi albo produkty. Spółki połączone mogę prowadzić niezależną działalność, ale mogą również być połączone ze sobą rynkowo, geograficznie albo technicznie.

Połączenie to może mieć charakter:

» niezależny, inaczej zlepkowy – nie występuje w nim powiązanie pomiędzy profilami łączonych przedsiębiorstw,
» geograficzny - łączone są w nim spółki prowadzące różną działalność na tym samym terytorium,
» produktowy – oznacza wzbogacenie asortymentu czy usług poprzez połączenie spółek działających w tej samej branży.

POŁĄCZENIE KONGLOMERATOWE:


Związane jest z przejmowaniem przedsiębiorstw, które są strategicznymi partnerami ale działają w różnych branżach i obsługują różne rynki. Jest ono realizowane poprzez dywersyfikację produkcji i działalności, polega na wchłonięciu kolejnego przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia korzyści finansowych. W wyniku tego połączenia powstaje konglomerat, składający się z przedsiębiorstw wytwarzających prowadzących działalność w różnych dziedzinach i na różnych rynkach.

Przejęcia te stanowią narzędzie do powstawania konglomeratów:


» finansowych, kapitałowych, polegające na wykorzystywaniu zasobów kapitałowych jednego przedsiębiorstwa na potrzeby finansowania działalności drugiego z nich, w ich przypadku mniejszą rolę odgrywa możliwość powiększenia rynku czy kontrola i redukcja kosztów,
» organizacyjne, zarządzające, w których przejmujące przedsiębiorstwo koordynuje działania operacyjne, maja wpływ na wytwarzanie wartości dodatniej przedsiębiorstwa a także określa strategię nabywanego przedsiębiorstwa.