Metody inwentaryzacji

Posted by Konsultant on 07:30:00
Przeprowadzanie inwentaryzacji to obowiązek ciążący na przedsiębiorcach, którzy muszą dopełniać go co najmniej raz w roku, pod koniec roku obrachunkowego. Inwentaryzacja polega na ustaleniu zgodności stanu faktycznego ze stanem księgowym. Inwentaryzacja polega na ustalaniu spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i pieniężnych składników majątku firmy oraz wyjaśnieniu różnic pomiędzy stanem rzeczywistym, a stanem wynikającym z ewidencji księgowej.

Inwentaryzacja może przyjmować dwie formy: częściową, obejmującą tylko wybrane składniki majątku i pełną, obejmującą jego wszystkie elementy.

Wyróżniamy trzy metody inwentaryzacji. Pierwsza z nich, „uzgodnienie sald z kontrahentami”, obejmuje ustalenie środków na rachunkach bankowych, kredytów, należności i zobowiązań. Kolejna „spis z natury”, opiera się na ewidencji środków trwałych, środków pieniężnych w kasie, zapasów i papierów wartościowych. Ostatnia metoda to „weryfikacja stanu faktycznego”, polegająca na ustaleniu stanów aktywów i pasywów, których nie można ustalić za pomocą wyżej wymienionych metod.

Głównym celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Inwentaryzacja powinna przebiegać tak, by działalność firmy nie została przerwana. Przeprowadza się ją co najmniej raz w roku obrotowym.