Umowa barterowa

Posted by Konsultant on 07:33:00
Kiedyś wymiany towarów były codziennością. Wydawać by się mogło, że zostały naturalnie wyparte początkowo przez złoto, a następnie przez znane nam monety i banknoty. Jednak barter nigdy nie zniknął i do dziś jest stosowany jako rozliczenie między przedsiębiorcami.

Umowa barterowa, to metoda rozliczenia się z kontrahentem bez udziału pieniądza. Firmy wymieniają się towarami i usługami, ale pomimo bezgotówkowego charakteru transakcji, wciąż należy je odpowiednio rozliczyć od strony podatkowej. W przypadku barteru występują 3 rodzaje transakcji:
- towar za towar,
- towar za usługę,
- usługa za usługę.

Podstawowymi zasadami w barterze są: bezgotówkowy charakter i równa wartość wzajemnych świadczeń. Obie strony ustalają taką wartość towarów i usług, żeby bilans wyszedł na zero. Tyle samo oferują, co otrzymują.

Dobrą metodą przy wymianach towarów jest sporządzenie umowy. Powinny się tam znaleźć takie dane, jak:
- data,
- strony transakcji,
- wartość oraz ilość towarów i usług branych pod uwagę,
- terminy i warunki dostawy,
- podpisy.

Barter jest umową bezgotówkową, jednak należy go ująć w KPiR czy księgach rachunkowych. Taka umowa wciąż powoduje skutki podatkowe, wpływające na wielkość przychodu, a także podlega opodatkowaniu VAT.

Sprzedaż barterowa jak każda inna sprzedaż, podlega opodatkowaniu VAT. Obowiązują takie same stawki VAT jak przy klasycznej sprzedaży dla danych towarów czy usług. Podstawą opodatkowania jest ich wartość rynkowa.