Faktura proforma - do czego służy?

Posted by Konsultant on 13:17:00
W obrocie gospodarczym możemy spotkać się z różnorodnymi dokumentami potwierdzającymi dokonanie transakcji. Najpopularniejszym rodzajem takich dokumentów jest zapewne paragon i faktura VAT. Natknąć można się również na fakturę pro forma. Do czego służy taki dokument i kiedy się go wykorzystuje?

Faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym. Jej wystawienie nie nakłada jeszcze na odbiorcę obowiązku spłaty należności ani nie jest jej dowodem. Po co więc wystawiać taki dokument?

Przedsiębiorcy często wykorzystują fakturę pro forma, aby poinformować klienta o swojej ofercie i zaznajomić go z jej kosztami. Dzięki takiej formie, klient może się przekonać o dokładnych cenach i proponowanym zakresie usług/towarów. Zwyczaj wysyłania faktury pro forma na początkowych etapach współpracy lub negocjacji może być dobrą strategią w relacjach biznesowych.
Faktura pro forma jest też wykorzystywana, aby przypomnieć o zbliżającym się terminie zapłaty zobowiązania - w takim przypadku sprzedawca może wysłać ją na kilka dni przed zaplanowaną datą spłaty.
Jeśli termin zapłaty minął, to wysłana faktura pro forma może być formą ponaglenia czy wezwania do zapłaty.

Ponieważ taka faktura nie jest jeszcze pełnoprawnym dokumentem księgowym, to przy dokonaniu transakcji należy wystawić właściwą fakturę VAT. To ona podlega ewidencji księgowej i podatkowej.