Wady i zalety holdingu.

Posted by Konsultant on 15:16:00
zalety-holdingu
WADY:

W przypadku struktury holdingowej bardzo ważne jest aby przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami przebiegał płynnie, co wymaga przede wszystkim od zarządu sprawowania zwiększonej kontroli w tym zakresie. Im bardziej rozbudowany system tym czynności te stają się bardziej skomplikowane, czasochłonne i utrudnione.

Mniejsze firmy, (córki) narażone są na sytuacje, w której ich interes, dobro czy inicjatywy nie będą uwzględniane, bardzo często zdarza się także, że spółka nadrzędna zbytnio ingeruje w ich poczynania, i w nadmiernie wpływa na podmioty zależne.

ZALETY:

Jednym z pozytywnych aspektów tej struktury jest fakt, że spółka nadrzędna, odpowiedzialna za pracę poszczególnych spółek sobie podrzędnych częściej podejmuje działania nowatorskie a jej zarząd jest bardziej zmotywowany do działania.

Holding świetnie sprawdza się w przypadku podejmowania działań w obszarach podwyższonego ryzyka. Spółka nadrzędna w takich sytuacjach wybiera samodzielny podmiot zależny, który podejmuje się tych działań, ryzykując tym samym tylko i wyłącznie majątek spółki córki.

Kolejnym plusem jest ograniczone ryzyko inwestycyjne. Inwestor decydując się na inwestycje w wybraną przez siebie spółkę nie ponosi odpowiedzialności za nieefektywne działania pozostałych podmiotów czy nawet całej struktury holdingowej.

Istnieje spore zainteresowanie inwestorów, którzy chętnie angażują środki w przedsięwzięcia jakich podejmują się spółki podległe. Przedsiębiorca decydujący się na taką inwestycje staje się udziałowcem spółki „córki”, której kapitał stanowi tylko pewną część kapitału całej struktury. Inwestując taką samą kwotę, może zyskać znacznie większy wpływ na zarządzanie wybraną przez niego spółką holdingową.